Sertifikasyon

Yazılım geliştirme uzmanı olduğunuzu Microsoft tarafından belgeleyen MCTS (Microsoft Certified Technology Specialist) ve MCPD (Microsoft Certified Professional Developer) olmak üzere iki tip serfika bulunmaktadır. Bunlardan MCTS sizin Microsoft .NET teknolojisini kullanarak konusunda yetenekli bir yazılım geliştirici olduğunuzu göstermektedir. MCPD sertifikası ise MCTS'in daha kapsamlısı olup Microsoft .NET teknolojisini kullanarak konusunda uzman bir yazılım geliştirici olduğunuzu göstermektedir.

Microsoft IT Akademy sınav ve sertifikasyon bilgileri broşürü için tıklayınız. 

MCTS Sertifikaları

Yazılım geliştirme uzmanı olmak amacıyla farklı MCTS (Microsoft Certified Technology Specialist / Microsoft Sertifikalı Teknoloji Uzmanı) sertifikaları bulunmaktadır. Bunlar,

 • MCTS .NET Framework 4, Windows Applications
 • MCTS .NET Framework 4, Service Communications Applications
 • MCTS .NET Framework 4, Web Applications
 • MCTS .NET Framework 4, Data Access

sertificalarıdır. .NET Framework 3.5 ile ilgili herhangi bir daldaki MCTS sertifikasını almanız için 2 adet Microsoft sertifikasyon sınavına girmeniz gerekmektedir. Bunlardan ilki (70-536 - Application Development Foundation) tüm sertifikasyonlar için temel olarak alınması gereken sınavdır. İkinci olarak gireceğiniz sınav ise almak istediğiniz sertifika türüne göre özelleşmiş teknoloji sınavıdır. .NET Framework 4 ile ilgili 4 farklı sertifikasyon için ilgili teknoloji ile ilgili tek bir sınava girmeniz yeterlidir. Ayrıntılı bilgi için http://www.microsoft.com/learning/en/us/certification/mcts.aspx sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

MCTSSınav 
70-511 70-513 70-515 70-516 
.NET Framework 4, Windows Applications X   
.NET Framework 4, Service Communications Applications  X  
.NET Framework 4, Web Applications   X 
.NET Framework 4, Data Access    X

  

İlgili sınav bilgileri için tıklayınız.

MCPD Sertifikaları

Yazılım geliştirme uzmanı olmak amacıyla .NET Framework 3.5 ile ilgili 3 farklı MCPD (Microsoft Certified Professional Developer) sertifikası bulunmaktadır. Bunlar,

 • MCPD Windows Developer 4
 • MCPD Web Developer 4
 • MCPD Azure Developer

sertifikalarıdır. Herhangi bir daldaki MCPD sertifikasını almanız için öncelikle konu ile ilgili MCTS sınavlarını vermeniz gerekmektedir. Daha sonra ise MCPD ile ilgili teknoloji sınavına girmeniz gerekmektedir. Ayrıntılı bilgi için http://www.microsoft.com/learning/en/us/certification/mcpd.aspx sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

MCPDMCTS
Windows ApplicationsService Communications ApplicationsWeb ApplicationsData Access
Windows Developer 4 X X  X
Web Developer 4  X X X
Azure Developer
  X  X

MCPDSınav
70-51870-51970-583
Windows Developer 4X  
Web Developer 4 X 
Azure Developer
   X

  

İlgili sınav bilgileri için tıklayınız.

Sertifikaların bana artısı ne olur?

MCTS veya MCPD sertifikasyonu, IT sektörünün yazılım geliştiricilerinin masaüstü ve web uygulamaları geliştirme, konuşlandırma ve kullanılabilir halde tutma konularında yeterli beceri sahibi olduklarını gösteren sertifika talebi nedeni ile ortaya çıkmıştır. Bu sertifika sizin Microsoft Visual Studio.NET gücünü daha üretken olmak için kullanabildiğinizi tasdik eder. Ayrıca sizin tamamen farklı platformdaki verileri entegre edebildiğinizi ve çok yönlü Microsoft.NET çözümlerinde işlevselleştirebildiğinizi de tasdik eder.

 • MCTS veya MCPD sertifikasyonunu kazanmak sizin teknolojide günü yakalamış olduğunuzu gösterir.
 • MCTS sertifikasyonunu başarmak, öncü yazılım geliştiriciler için ve MCPD sertifikasyonu için bir basamaktır.
 • MCTS veya MCPD sertifikasyonuna hazırlanmak yazılım geliştiricilerin bilgilerini ve yeteneklerini güçlendirmelerini sağlar.
 • MCTS veya MCPD sertifikasyonu sizin profesyonel statünüzü güçlendirir.
 • MCTS veya MCPD sertifikasyonu sizin teknik becerilerinizi bireylere ve işverenlere resmi olarak bildirmenizi sağlar.