Networking Academy

Cisco Ağ Akademisi Programı (Cisco Network Academy Program), bilgi teknolojileri ve bilgisayar ağları kurulumu/işletimi alanlarında var olan ve gün geçtikçe artan yetişmiş insan gücü açığını kapatmak amacıyla dünya çapında yürütülen kapsamlı bir eğitim programıdır.

Cisco Systems tüm dünya çapında ağ (network) çözümleri sunan bir şirkettir. Cisco Systems' in sunduğu sertifikasyon sistemi yine tüm dünyada geçerli olan ve Cisco Certified elemanların iş bulmasında kolaylık sağlayan bir içeriğe sahiptir. Bu sertifikasyon sistemi temel olarak üç aşamadan oluşmaktadır. CCNA (Cisco Certified Networking Associate), CCNP (Cisco Certified Networking Professional) ve CCIE (Cisco Certified Internetworking Expert) seviyelerinden oluşmaktadır.

CCNA Eğitimleri:

CCNA sertifkasına hazırlanmanın en etkili yöntemlerinden biri CCNA Network Academy eğitimlerine katılmaktır. Eğitim programının asıl amacı temel network bilgilerinden başlayıp, detaylı bir network eğitimi sunmaktır. Eğitimler 4 kurdan oluşmaktadır. 4 Kur'u da başarıyla tamamlayan kullanıcılar yukarıda bahsi geçen sertifikasyon sisteminden ilki olan CCNA (Cisco Certified Networking Associate) sınavını rahatlıkla geçebilecek düzeye geleceklerdir.

CCNA Network Academy eğitimlerini tamamlayan kullanıcılara Cisco Systems tarafından Networking Academy mezuniyeti sertifikası verilmektedir. Ayrıca 4.Kur'u başarıyla tamamlayan kullanıcılar CCNA sınavına %58 indirimli girme hakkını kazanmaktadır.

CCNA Security:

CCNA Network Academy Program'ını tamamlayan kullanıcılar dilerlerse "CCNA Security" eğitimlerine devam edebilirler. Günümüzün en önemli konularından biri ağ güvenliğidir. "CCNA Security" eğitimleri 2014 sonunda yenilenmiş olup Network Güvenliği konusunda detaylı bir içerik sunmaktadır.

CCNP Eğitimleri:

CCNA Network Academy Program'ını tamamlayan kullanıcılar dilerlerse CCNP (Cisco Certified Network Professional) akademi eğitimlerine devam edebilirler. CCNP Sertifikasyonuna sahip olmak için 3 adet CCNP sınavını da başarı ile tamamlamak gerekmektedir. CCNP Network Academy Eğitimleri Switch, Route ve Troubleshooting olmak üzere 3 kurdan oluşmaktadır. Her bir kuru tamamlayan kullanıcılar kurun karşılığı olan CCNP sertifikasyon sınavına girebilirler. CCNP Eğitimlerinin ön şartı CCNA bilgi seviyesine sahip olmaktır.  

İTÜ Cisco Network Academy Programı dahillinde 1999' dan beri Türkiye ve diğer ülkelere Network Akademi Eğitimleri vermekte, mevcut akademiler için eğitmen yetiştirmekte, akademi içinde tüm akademi eğitimlerini veren bir akademidir.