Eğitim Bilgileri

Eğitim İçerikleri

Derslerin İşlenişi

Dersler, tamamı bilgisayar ortamında bulunan ve Cisco Training Center tarafından hazırlanan kurs dökümanları kullanılarak işlenecektir. Kurslar, eğitmen tarafından Türkçe olarak verilmektedir. Ancak kurs dökümanının tamamı İngilizce'dir. Dolayısıyla kursiyerin okuduğunu anlayabilecek düzeyde İngilizce bilmesi gerekmektedir. Bu konuda problemi olanlara mümkün olan yardım yapılabilir.

Derslerin büyük bir bölümünü laboratuar çalışmaları oluşturmaktadır. Laboratuar çalışmalarında öğrenciler laboratuar ortamında switch ve router'ları konfigüre edecekler ve birtakım network topolojilerini oluşturarak gerçek topolojiler hakkında pratik yapma şansını elde edeceklerdir.

Her ana konunun sonunda birer online deneme sınavı vardır. Bu sınavlar Internet ortamından Cisco web sayfalarına bağlanılarak on-line olarak alınacaktır. Kullanıcılar için oluşturulan hesaplar kurs süresi boyunca açık olacak ve kursiyer istediği herhangi bir zaman ve yerden Internet aracılığı ile kurs dokümanlarına ve sınavlara erişebilecektir. Kullanıcılar eğitim tamamlandıktan sonra da güncel kurs dökümanlarına erişebilirler.

Deneme sınavları kursiyerlerin kendilerini sınaması için hazırlanmıştır ve deneme amaçlıdır. Eğitmenin belirleyeceği bir yada birkaç dersin deneme sınavının ders esnasında eğitmen gözetiminde yapılması istenebilir.

Her dönemin sonunda dönem sonu sınavı (Final Exam) yapılacaktır. Bu sınav sonucu Cisco kayıtlarında tutulmaktadır. Dönem sonu sınavlarındaki başarı barajı 100 üzerinden 70'dir (%70). İlk sınavda bu başarıyı sağlayamayan öğrenciye ikinci bir sınav hakkı tanınmaktadır.

Bir dönemi başarı ile tamamlayan kursiyer bir sonraki döneme devam etme hakkını kazanır.

Eğitim Nasıl Veriliyor?

Eğitimler, Cisco tarafından eğitilen ve eğitmenlik sınavını geçmiş eğitmenler tarafından özel olarak hazırlanmış laboratuvarlarda verilmektedir. Eğitmenler aynı zamanda 30.000 den fazla host a hizmet veren 15+ sene tecrübeye sahip İTÜ Ağının aktif yöneticileridir. Laboratuvarlar, Cisco Systems tarafından istenilen standartlarda özel olarak bu amaçla tasarlanmıştır. Laboratuvarlar 20-25 kişiliktir. Her kursiyere bir bilgisayar tahsis edilir.

CCNA eğitimi toplam 3 dönemden oluşmaktadır. Her dönem 40-48 ders saatini içermektedir. Üç dönemi de başarılı bir şekilde tamamlayanlar CCNA sertifikası sınavında başarılı olacak düzeye gelirler ve CCNA sinav ücretinden %58'lik bir indirim kazanırlar.

CCNP eğitimi ise yine 3 dönemden oluşur. Her dönem 3 sınavdan oluşan CCNP sertifikasyon sınavının bir ayağını oluşturur. Eğitim CCNP sertifikalı ve Cisco' nun CCNP eğitmenlik sınavını geçmiş eğitmenler tarafından verilmektedir. Bir dönem bitirdikten sonra kursiyer ilgili dönemin CCNP sınavına katılacak düzeyde bilgiye sahip olur.