Sık Sorulan Sorular

Semesterlerin Eğitim süresi ne kadardır?

Her kur 40-48 saatten oluşmaktadır. İTÜ tarafından verilen toplam 4 kurluk CCNA R&S eğitimi bir kursiyer 6 ay ile bir sene içerisinde tamamlanması planlanmaktadır. CCNP eğitiminde ise dönemler birbirinden bağımsızdır.

İTÜ dışında bir Cisco Networking Academy'de eğitim almıştım, CNAP eğitimime İTÜ'de devam edebilirmiyim?

Evet, CNAP eğitiminin geri kalan kısmına İTÜ bünyesinde devam edebilirsiniz; tek şart, İTÜ CNAP Bölgesel Academy eğitmenleri tarafından hazırlanan sınavı başarı ile geçmenizdir. Sınavı geçtiğiniz taktirde devam etmek istediğiniz kur sırasına alınacak, sıranız geldiğinde istediğiniz kurdan devam edebileceksiniz.

Öğrencileri döküman sağlanmakta mı?

Öğrencilere WEB üzerinden 24 saat erişebilecekleri eğitim dökümanları sağlanmaktadır. Eğitimi tamamladıktan sonra da bu dökümanlara erişebilirler.

CCNA R&S 1. Kurdan başlayan öğrenciler için dökümanlar bir ön bilgi gerektiriyor mu?

Dökümanlar öğrenciler için herhangi bir network önbilgisi gerektirmemektedir. Bir kursiyerin kursu takip edebilmek için temel PC kullanım bilgisine ve dökümanları anlayabilecek düzeyde İngilizce dil bilgisine sahip olması yeterlidir.

Dökümanların içeriği Cisco olmayan cihazların kullanımında da öğrencilerin işine yarayabilecek bilgi içermekte mi?

Öğrencilerin almış oldukları eğitim, üreticiden bağımsız bilgiler içerdiğinden, network ortamında yaşanan problemlere çözüm getirme ve bu çözümlere çeşitli network ürünleri ile ulaşılması öğrenciye verilen temel mantıktır. Ama laboratuar ortamında Cisco tarafından üretilmiş cihazlar kullanılmaktadır.

Kurların öncelik sırası var mı, yoksa önce istenilen kur alınabilir mi?

Yeni değişen kurs içeriği ile birlikte CCNA R&S eğitiminde kurlar sıralı olarak alınmalıdır. Ara bir kurdan başlanamaz. CCNA 1. Kur tamamlandıktan sonra CCNA 2, CCNA 2. Kur tamamlandıktan sonra CCNA 3 ve CCNA 3. Kur tamamlandıktan sonra  CCNA 4. Kur alınmalıdır.  

CCNP eğitiminin ön koşulu ise CCNA seviyesinde bilgi sahibi olmaktır. Bunun dışında CCNP dönemlerinin sırasında ön şart bulunmamaktadır.

Öğrenciler CNAP kapsamında kablolama uygulaması ve router, switch konfigürasyonları yapabilecek mi?

Öğrencilerin deneyim kazanması  için 1.kurda kablolama uygulaması yapılmaktadır. Ayrıca hem CCNA (ilk kurdan itibaren) hem de CCNP derslerinde öğrenciler sürekli laboratuar ortamında olup, router ve switchler üzerine çalışmaktadırlar.

Her sınıfta kaç öğrenci var?

24 veya daha az öğrencinin bulunduğu sınıflarda program sürdürülmektedir.

Öğrenciler dökümanlara internet üzerinden erişebilirler mi?

Evet. Öğrenciler eğitim dökümanlarına kendilerine verilecek kullanıcı adı ve şifre ile internet üzerinden erişebilir. 

Öğrenciler sınıftan internete erişebilecekler mi?

Evet. Sınıfın LAN'ı internet bağlantısına sahiptir.

Dört sömesteri de bitiren ve sertifikasyon sınavını veren öğrencilere sertifika olarak ne verilecek?

Dört kur sonunda kursiyerler Cisco Systems tarafından verilen ve tüm dünyada geçerliliği olan Cisco Certified Networking Associate R&S (CCNA R&S) sertifikasını almaya hazır olacaklardır. Kursiyerler, Academy programı kurlarını tamamladıklarını ve kurs içeriklerini gösteren Cisco Systems tarafından her bir kur için ayrı ayrı düzenlenmiş bir sertifikaya sahip olacaklardır.

Kur sonlarında sınav var mı?

Her kur sonunda bir sınav bulunmaktadır. Kurların geçilebilmesi için kur sonu sınavdan %70 ve üzeri başarı sağlanması gerekmektedir. Ayrıca kur sonunda yetenek tabanlı laboratuar testi de başarı ile verilmelidir (2. Kur ve sonrası).

Kur sınavından başarısız olunduğunda sınav tekrar alınabiliyor mu?

Dönem sonu sinavlari başarısız olunması durumunda bir kere daha, toplamda 2 kez alinabilir.

CCNA sertifikasyon sınavına nerelerde girilebilir?

Tüm dünyada şubesi bulunan VUE Testing Center'larda (www.vue.com) CCNA sertifikasyon sınavına girilebilir.

CCNA sınavı için öğrencilerin ücret ödemesi gerekli mi?

Öğrenciler, 4.Kurda başarı ile tamamlayıp 4.Kur final sınavında ilk seferde 75 ve yukarsında not almaları durumunda CCNA sınavı için %62 indirim kazanacaklardır.

CCNA sınavı için ödenecek fiyat kurs ücretine dahil mi?

Hayır dahil değildir. Bu sınava İTÜ'de girilememektedir. Öğrencilerin sınav ücretini doğrudan başvurdukları Testing Center'a ödemeleri gerekmektedir.

Öğrenciler başarısız olursa CCNA sınavına tekrar girebilir mi?

Öğrenciler başarısız oldukları sürece sınavı tekrar alabilirler. Ancak indirim bu durumda sadece ilk sınav için geçerlidir.

Eğitimden Kimler Yararlanabilir?

Eğitimlere öğrenciler (yüksek lisans ve doktora dahil), kamu ve özel sektörde çalışanlar katılabilir. Katılımcılarda herhangi bir ön şart aranmamakla beraber okuduğunu anlayabilecek düzeyde İngilizce bilmesi gerekmektedir. Zira kurs dökümanları ve sınavlar İngilizce'dir.

CCNP sertifikasyon programından sonra gelen bir sertifikasyon programı var mı?

CCNP sertifikasyon programından sonra Cisco Certified Internetworking Expert (CCIE) programı yeralmaktadır. Networking alanında dünya çapında en yüksek sertifikasyon düzeyidir.

Cisco, Akademi öğrencilerine iş bulmada yardımcı oluyor mu?

CCNA''in 4 Dönemini tamamlayıp mezun olan katılımcılara ITU'ye iletilmis iş ilanları e-mail ile iletilmektedir.

Sömester sonu testleri öğrenci evinden bağlanıp alabilir mi?

Hayır. Sömester sonu testleri sınıfta yapılmalıdır.

Sömester sınavları döküman açık mı yapılacak?

Hayır. Sınav süresince hiçbir yardıma izin verilmemektedir.

Sınav tarihleri kurs tarihleri kapsamında mı yapılacak?

Evet. Sömester sonunda yapılacak sınavlar kursun belirtilen saatleri içinde yapılacaktır.

Kurslar nerede verilecek?

Kurslar, İTÜ Ayazağa Kampüsü Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Cisco laboratuarlarında verilecektir.

Kurs sadece bir seferlik mi düzenleniyor, yoksa tekrarları olacak mı?

Networking Academy sürekli bir eğitim programıdır. Aynı zaman içinde birden çok sınıf açılabilir ya da bir sınıfın 4 sömesteri sona erdiğinde yeni sınıf açılabilir.

Üniversite öğrencisi olarak Networking Academy'e katılındığında daha sonraki dönemlerde de katılan, öğrenci olmasa dahi -okuldan mezun olsa bile, öğrenci katılımı mı geçerli olacak?

Hayır. Kursa öğrenci olarak başlayanlar mezun oldukları takdirde; daha sonraki dönemde o anda kendisi için geçerli olan duruma göre ücretlendirme yapılacaktır.