Yazılım Geliştirme

Yazılım geliştime nedir ?

Günümüzde, yazılım sistemleri bankacılıktan otomotiv sanayisine, sağlık bilgi sistemlerinden şirket yönetimine, iletişim sistemlerinden hava taşımacılığına kadar çok geniş alanlarda kullanılan bilgisayar sistemlerinin çok önemli ve kritik bir parçasını oluşturmaktadır.

Yazılım geliştirme, yazılım sistemlerinin mühendislik prensipleri çerçevesinde tasarımının yapılmasını, geliştirilmesini ve ürün haline getirilmesini hedefler.

Bilgisayar sistemleri günlük hayatın her alanında yoğun ve etkin bir şekilde kullanılmakta olduğundan, tüm disiplinlerde yazılım geliştirme uygulamaları geliştirilmektedir.

Yazılım geliştirme uzmanı ne iş yapar?

Her türlü yazılım geliştirme projelerinde, bilgi ve tecrübesi düzeyinde, tasarım, uygulama geliştirme ve test aşamalarında çalışır. İTÜ IT Academy bünyesinde verilen eğitimleri alan kursiyerler ilk seviyede (MCTS) Programcı, Analist Programcı, Yazılım Geliştirme Uzmanı ünvanları ile yazılım dünyasında çalışabilirler. Daha ileri seviye olan MCPD setifikalı olan yazılım geliştiriciler Yazılım Mühendisi, Uygulama Analisti, Yazılım Mimarı, Danışman, Yazılım Proje Yöneticisi ünvanlarıyla iş bulabilirler. Bununla birlikte ilk seviye ünvanlar için en az 1-2 yıl tecrübe istenirken, ikinci seviye ünvanlar için en az 3-5 yıl yazılım geliştirme tecrübesi aranmaktadır.

Microsoft .NET teknolojisinde uzmanlaşmak için hangi dili öğrenmeliyim?

Şu an Microsoft .NET Platformu tarafından desteklenen dillerden ikisi VB.NET ve C#.NET’ tir. İkisi de platformun ortak yapılarını kullandığı ve ortak ara dile çevrildiği için aralarında performans farkı olmamaktadır. Dil dizilimi de birbirine çok benzediğinden öğrenilecek dil seçimi yazılım geliştirme uzmanı olmak isteyen kişinin seçimine bağlıdır. İTÜ IT Academy olarak yazılım geliştirme eğitimlerini yazılım geliştirme şirketleri tarafından daha çok tercih edilen C# dilini kullanarak vermekteyiz. C# tamamiyle yeni bir dil olmasına rağmen C ve C++ dillerine benzerliği, çok hızlı bir şekilde kod geliştirmeye imkan tanıması nedeniyle yazılım dünyasında hemen kabul görmüştür. C dilini bilenlerin çok kolay şekilde bu dile adapte olmaları dilin en büyük avantajıdır. Microsoft .NET platformunu kullanması sayesinde nesne tabanlı dil özellikleri de dahil bir çok modern programlama kavramını rahatlıkla öğrenmenizi ve kullanmanızı sağlayacaktır. Microsoft .NET Teknolojisi için İTÜ Microsoft IT Academy'nin tercihi ve tavsiyesi C# dilidir.

Nasıl Yazılım Geliştirme Uzmanı olabilirim?

Eğer yazılım dünyasına yeni girmeyi planlayan bir kişi iseniz sizin için özel hazırladığımız "Yazılım Uzmanlığına Giriş / C# Başlangıç" eğitimimiz ile yazılım dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Bu eğitim Microsoft’un .NET ortamında C# ile program yazmaya başlamanız gereken tüm temel yapılar hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar. Bu eğitimde alacağınız bilgilerle diğer tüm nesne yönelimli dillerin temel yapılarına da aşina olmanızı sağlar. Bu eğitimin sonrasında bu temel işlemlerin sonrasında Microsoft ortamında Windows ve mobil uygulama geliştirme ve farklı modellerle web tabanlı uygulama geliştirme konularında başlangıç yapmış olursunuz.

Kurs KoduKurs SüresiFramework Kurs Adı
YAZILIM 10130 Saat .NET Framework 4.5Yazılım Uzmanlığına Giriş (C#)

Microsoft Eğitimlerine katılabilmenin ön koşulları nelerdir?

Hem eğitim malzemeleri, hem sınavlar, hem de yazılım geliştirilen programlar İngilizce olduğundan eğitimlere katılmak isteyenlerin orta düzeyde İngilizce bilgisine sahip olmaları yeterlidir. Eğitimlerde kullanılan eğitim dili Türkçe olacaktır. Ayrıca İTÜ Microsoft IT Academy bünyesinde verilen Microsoft Yazılım Geliştirme Uzmanlığı Pakedi için katılımcıların en az bir programlama dilini daha önce kullanmış olması beklenmektedir. Eğer daha önce herhangi bir programlama dilinde yazılım geliştirmemiş iseniz Microsoft eğitimlerinden önce sizin için hazırladığımız "PYazılım Uzmanlığına Giriş / C# Başlangıç" eğitimine katılmanızı tavsiye etmekteyiz. 

Hangi kursları, hangi sırayla almalıyım?

İTÜ Microsoft IT Academy bünyesinde yazılım geliştirme uzmanlığına adım atmak isteyen katılımcıları .NET Framework 3.5 için toplam 4 adet, .NET Framework 4 için toplam 3 adet temel ve ileri seviye eğitim beklemektedir. Katılımcılar bu paketleri bitirdikten sonra Microsoft .NET teknolojisine hakim, Microsoft C#.NET dilini ve ASP.NET teknolojisini kullanarak web tabanlı uygulama geliştirebilen uzman olacaklardır.

Kurs Kodu Kurs Süresi Framework Kurs Adı
212430 Saat .NET Framework 3.5Programming with C# (Microsoft Visual Studio 2008)
231030 Saat.NET Framework 3.5Developing Web Applications Using Microsoft Visual Studio 2008
6463 12 Saat.NET Framework 3.5Visual Studio 2008: ASP.NET 3.5
646412 Saat.NET Framework 3.5Visual Studio 2008: ADO.NET 3.5
1026530 Saat.NET Framework 4Developing Data Access Solutions with Microsoft Visual Studio 2010
1026630 Saat.NET Framework 4Programming in C# with Microsoft Visual Studio 2010
1026730 Saat.NET Framework 4Introduction to Web Development with Microsoft Visual Studio 2010
 20483b 32 Saat .NET Framework 4.5 Programming in C#

  

İTÜ Microsoft IT Academy bana ne kazandıracak?

İTÜ IT Academy eğitimleri, İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığında fiilen yazılım projelerini planlayan ve geliştiren yazılım geliştirme uzmanları tarafından verilmektedir. İTÜ Microsoft IT Academy'de eğitimler iş dünyasındaki yazılım çözümlerine eğitmenlerin kişisel tecrübeleri de katılarak verilmektedir. Böylece katılımcılar İTÜ Microsoft IT Academy eğitimlerinde teorik bilgiden çok daha fazlasını elde edeceklerdir.

Bu eğitimlerin sonucunda katılımcılar Microsoft .NET ve MS SQL Server platformları üzerinde nasıl yazılım geliştirildiğini öğrenecek, yazılım geliştirme araçları ve teknolojilerini kullanarak uygulamaya özel yazılımları tasarlama ve geliştirmeyi öğreneceklerdir.